
Усі минулі сторіччя наші предки споруджували огорожі та паркани, початковою функцією яких була охорона території від ворожих набігів. Зараз часи змінилися і паркан - це лише позначення меж володіння. Навіть високі масивні паркани не завжди можуть бути перешкодою для проникнення на територію небажаних гостей. У більшості країн взагалі відійшли від будівництва огорож або замість них садять тільки живопліт, кущі. Саме жива огорожа найменше порушує гармонію довкілля, не викликаючи водночас почуття відокремленості. Зрозуміло, неможливо відразу змінити багатовікову традицію, яка так глибоко шанується у нас в Україні. З іншого боку, необхідно хоча б переглянути традиції зведення огорож, перетворити паркани, що встановлюються, на більш стримані споруди, що гармонують з навколишнім середовищем.
Вибираючи матеріал для майбутнього паркану, продумайте, як огорожа з цього матеріалу поєднуватиметься з будинком та іншими архітектурними елементами ділянки - доріжками, квітниками, альтанками або альпійською гіркою. На невеликих стандартних ділянках кожен елемент на увазі, і одна деталь, що випала із загальної картини, здатна порушити гармонію всього простору. Якщо у вас ділянка з великими перепадами висот, то можливо для вирівнювання майданчика ви захочете влаштувати підпірну стінку, яка найкраще виглядатиме з натурального або штучного каменю. Ковані ґрати паркану зі стовпами з валунів повністю змінять картину.
Естетичні та довговічні також зварні або зварні з елементами кування паркани з цегляними або бетонними стовпами. Це один із варіантів пристрою комбінованого паркану. Стовпи та цоколь такого паркану роблять із міцних матеріалів (каменю, бетону, цегли), а прольоти заповнюють ажурними металевими ґратами або дерев'яними секціями. У разі влаштування стовпів комбінованого паркану з цегли, потрібно вибирати особливо міцний облицювальний матеріал для того, щоб уникнути руйнівного впливу навколишнього середовища. Інакше через кілька років буде потрібно реставрація стовпів.
Ну і, звичайно, чудово виглядають бетонні стовпи, форма яких може бути різною і оригінальною і при цьому термін служби становить не менше 50 років. Залишається тільки вибрати відповідний проект паркану і в результаті на Вашій ділянці з'явиться гарний паркан. Якщо на вашій ділянці стоїть зроблений з колод або брусовий будинок, швидше підійдуть дерев'яні огорожі. Дерево і сьогодні залишається одним із затребуваних матеріалів при зведенні огорожі. Дерев'яні паркани не тільки прості в установці, відносно недорогі, а й органічно вписуються у заміський ландшафт. Варіанти дерев'яних огорож можуть бути дуже різноманітними. Основним недоліком дерев'яних парканів є їхня порівняльна недовговічність.
Найбільш схильна до руйнування нижня частина штакетника, яка знаходиться в безпосередній близькості від землі. Такому паркану довговічності додадуть бетонні стовпи з цокольними панелями або цегляні з стрічковим фундаментом, які унеможливлять контакт дерев'яних прольотів з ґрунтом і продовжать їх термін служби. Дерев'яний паркан все ж таки вимагає регулярного захисту. Стругані дошки не тільки служать довше, а й фарби (просочення) вберуть набагато менше, ніж необроблені. Вверхні частини дощечок підрізають навскіс або закруглюють не тільки для краси, але і для того, щоб вода швидше скочується з торців штакетин. Безперечно, що всі дерев'яні деталі потрібно ретельно обробляти антисептичними складами. Зробити це слід перед збиранням секцій. Якщо ж це відкласти на потім, то місця поєднання дощок з поперечними прожилинами залишаться необробленими і в них швидко з'явиться цвіль і деревна гниль.
Найбільш бюджетним є паркан із металевої сітки. Сітка «рабиця» – найдешевший матеріал. Популярність такому паркану забезпечила не тільки ціна, а й простота установки: його легко натягнути, прибити або приварити до дерев'яних, азбестоцементних стовпів або металевих труб. А замість того, щоб викопувати ями та бетонувати стовпи, можна пробурити в землі отвори діаметром 10 см та глибиною 30 см, а на решту глибини (до півметра) трубу просто забити. Щоб сітка на огорожі не провисала, по верхній частині її можна пропустити трос. Крім оцинкованої "рабиці", існують сітки з полімерним покриттям. Коштують вони вдвічі дорожче за оцинковані, зате довговічніші. Як правило, такі сітки мають зелений колір та продаються з повним набором комплектуючих: стовпами, кріпленням, натяжними пристроями, хвіртками та воротами. Цей паркан швидко встановлюється і не вимагає уваги, але тільки в тому випадку, якщо полімерне покриття не пошкоджене під час перевезення, розвантаження або зберігання (будь-яка глибока подряпина - вогнище корозії). Слід врахувати, що металеві конструкції потрібно регулярно фарбувати, інакше вони проіржавіють.
В останні роки з'явилися паркани з бетонних плит, які дуже успішно конкурують з усіма перерахованими парканами і в ціні і довговічності.